Socialinio verslo forumo ašis – viešųjų paslaugų perdavimas socialiniam verslui

Nacionalinės pažangos programa įpareigoja Lietuvos savivaldybes iki 2020 metų perduoti ne mažiau kaip 15 proc. savivaldybių teikiamų viešųjų paslaugų bendruomenėms, NVO ar privačiam sektoriui. Šis iššūkis paskatino šeštus metus iš eilės organizuojamo socialinio verslo forumo „Įvairovė ir inovacijos“ metu diskutuoti apie tai, ką turime padaryti, kad pasiektume šį tikslą. Balandžio 18 d. menų fabrike „Loftas“ vyksiančio forumo metu Lietuvos bei užsienio ekspertai diskutuos apie socialinio poveikio matavimą, kaip viešojo sektoriaus įstaigos galėtų perduoti viešąsias paslaugas socialiniams verslui bei kokios yra socialinio verslo perspektyvos Lietuvoje.

„Šeštasis forumas siekia būti kaip niekada spalvingas – kalbėti apie įvairovę ir inovacijas, partnerystes, kurios padeda sukurti naujus, pažangius sprendimus. Renginio metu susitiks nacionalinės ir regioninės politikos atstovai, akademikai, socialiniai verslai iš Lietuvos ir visos Europos. Forumo metu siekiama aptarti priemones, kurių pagalba galima skatinti partnerytes, efektyvesnes viešąsias ar socialines paslaugas ir į poveikį orientuotus rezultatus“, – apie forumą pasakoja vienas pagrindinių organizatorių Arūnas Survila, „NVO Avilys“ vadovas.

Šių metų forume pristatysime ir aptarsime, ko augančiam socialinio verslo laukui pavyko pasiekti nuo 2012 metų, renginio metu bus pristatyta Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, kartu su Europos Komisijos atlikta socialinio verslo aplinkos analizė. Didelis dėmesys bus skiriamas viešųjų paslaugų perdavimui socialiniam verslui.

„Šių metų forumo tema yra labai aktuali atliepiant valstybėje kylančius socialinius iššūkius ir siekį didinti viešųjų paslaugų prieinamumą, nuolat auga poreikis įtraukti socialinius partnerius, socialinius verslus. Jungtinės Karalystės praktika rodo, jog šios priemonės labai pasiteisina ir leidžia sukurti ne tik kokybiškesnes paslaugas, bet ir taupyti valstybės lėšas – paslaugų perdavimas Jungtinėje Karalystėje sutaupo 10 – 30 proc.“, – teigia Artūras Vasiliauskas, Britų Tarybos Lietuvoje direktorius.

A. Vasiliauskas pastebi, kad paslaugų perdavimas Lietuvoje yra nauja galimybė socialinio verslo augimui, bendruomenių ir pilietinės visuomenės aktyvinimui ir tiesioginiam įtraukimui į valstybėje vykstančius procesus.

„Versli Lietuva“ forumo metu pristatys neseniai sukurtą „Viešųjų paslaugų perdavimo gidą“, kuriame pristatoma, kaip valstybės institucijos gali sklandžiai perduoti viešųjų paslaugų teikimą socialiniam verslui.

„Glaudžiai bendradarbiaujant su partneriais sukurtas Viešųjų paslaugų perdavimo gidas yra didelis žingsnis link viešųjų paslaugų perdavimo į socialinio verslo rankas. Esame jau pradėję vykdyti du pilotinius projektus su dvejomis Lietuvos savivaldybėmis – Kauno miesto bei Kaišiadorių rajono savivaldybėmis. Toks perdavimas turėtų pagerinti viešųjų paslaugų kokybę bei skatinti didesnį ekonominį efektyvumą teikiant viešąsias paslaugas“, – pasakoja Gytis Morkūnas, VšĮ “Versli Lietuva” verslumo departamento vadovas.

Anot jo, socialinės ekonomikos vaidmuo yra svarbus valstybių ir visos Europos Sąjungos (ES) ekonomikai. Europos Komisijos duomenimis, socialinė ekonomika sudaro apie 10 proc. bendrojo vidaus produkto. Kas ketvirta ES įsteigiama nauja įmonė yra socialinė įmonė. Socialinės ekonomikos srityje ES dirba daugiau kaip 11 mln. darbuotojų, t. y. 6 proc. dirbančių ES gyventojų.

Forumas kiekvienais metais įtraukia įkvepiančias užsienio praktikas – šiais metais poveikio matavimo įrankius, kuriais gali pasinaudoti valstybinės institucijos siekdamos kuo efektyvesnio paslaugų perdavimo, pristatys Olandijos partneriai, srities ekspertai įmonė „Sinzer“. Viešųjų paslaugų perdavimo verte ir praktinėmis įžvalgomis pasidalins Jungtinėje Karalystėje paslaugas teikianti organizacija „Arts Development Company“. Naują ir Lietuvoje dar netaikomą socialinio poveikio obligacijų modelį, kaip alternatyvą viešųjų paslaugų perdavimui, pristatys „EPIQUS“ atstovai iš Suomijos. Paslaugų perdavimo ir socialinio verslo vizija Lietuvoje dalinsis socialinio verslo praktikai, savivaldybių ir ministerijų atstovai.

Nuoroda